A petefészek gyulladás nem más, mint a petevezeték, a petefészek és az ezeket felfüggesztő méhszalag gyulladásos megbetegedése. Ez jelentkezhet az egyik, de akár mindkettő oldalon egyszerre is. Leggyakrabban valamilyen bakteriális vagy vírusos fertőzés a kiváltója a gyulladásnak. Hozzájárulnak még a kialakulásához a különféle meghűléses betegségek, fizikai behatások, valamint a nem megfelelő higiénia is kedvez a petefészek gyulladás létrejöttének.
Milyen tüneteket okoz?
A petefészek gyulladásakor jelentkezhet láz, hányinger, hányás, gyengeség, szédülés és émelygés is.
Ezt követően pedig jellegzetes tünetként a has tájékán az egyik, vagy akár mindkettő oldalon fellépő görcsös, szúró, nyomó fájdalom alakul ki. A fájdalom aztán kisugározhat a test egyéb részeibe is, így fájdalom jelentkezhet az epehólyagban, a vállban, de akár a combban is.
A vizeletürítés egyre gyakrabban válik szükségessé és fájdalommal jár együtt. Továbbá gyomor-és bélfájdalmak is utalhatnak a petefészek gyulladására.
Gyakran társul ezek mellé hüvelyi folyás, valamint menstruációs zavarok is kísérhetik a betegséget.
Ha nem kezelik időben, akkor akár a méhfüggelék gennyes beolvadása és áttörése is bekövetkezhet, aminek következtében súlyos hashártyagyulladás is kialakulhat.
Ha elmarad a kezelés, akkor krónikus gyulladássá is átalakulhat. Ekkor a fájdalom már nem minden esetben állandó, inkább csak menstruáció idején, székeléskor vagy közösülés alkalmával jelentkezik. Szintén megmarad tünetként a gyomor-és bélfájdalom, valamint a fájdalmas vizeletürítés is. Azonban a laboratóriumi eredmények ilyenkor nem mutatnak semmilyen eltérést sem, így normális értékű a vérsejtsüllyedés és a fehérvérsejtszám is.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?