A klimax (menopauza), a havi vérzés megszűnése, általában 45 és 55 év között következik be, de ettől lehet néhány év eltérés, ami még nem kóros. Azoknál a nőknél, akiknél korán megindult a havi vérzés, többnyire a menopauza is később következik be.
Amikor kezdődnek a nehézségek …
Az érett nők ciklusát az agyalapi mirigy (hipotalamusz) és az agyfüggelékmirigy (ipofízis) hormontermelése szabályozza. A petefészkek ezen hormonok hatására végzik az ösztrogén és a progeszteron termelését, valamint ez indítja el a tüszőrepedést is.
Az évek előrehaladtával a petefészkek egyre kevésbé lesznek érzékenyek az agyfüggelékmirigy hormonjaira, egyre rendszertelenebb lesz az ösztrogén- és a progeszterontermelés, csak úgy, mint a tüszőrepedés és a havi vérzés. Végül fokozatosan megszűnnek ezek a működések.
Az agyalapi mirigy azonban tovább termeli hormonjait, ezek váltják ki a menopauza járulékos tüneteit.
A havi vérzés elmaradása áll be akkor is, amikor a méhet sebészi úton eltávolítják, azonban ilyenkor a petefészkekből még kilökődnek érett petesejtek.
A menopauza beállása fokozatosan következik be!
- A havi vérzések ritkábban jelentkeznek és megrövidül időtartamuk.
- Néhány esetben a havi vérzés egyik napról a másikra szűnik meg.
- Ha 6 hónappal vagy később az utolsó havi vérzés után újra vérzés jelentkezik, feltétlenül fel kell keresni a szakorvost, mert nőgyógyászati betegség húzódhat meg a háttérben (pl. tumor, mióma).
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?